O firmie

Komu w ogóle potrzebne są badania podłoża?

W zgodzie z regulacjami prawnymi – każdemu kto planuje wykonanie obiektu budowlanego. Dotyczy to zarówno domu jednorodzinnego, budynku usługowego czy obiektów liniowych (kolei czy dróg), jak i obiektów tzw. małej architektury (np. pomniki w parkach, słupy oświetleniowe). Zgodnie z ustawą Prawo budowlane Projektant/Architekt musi przyjąć kategorię geotechniczną obiektu zgodnie z Rozporządzeniem1 , na podstawie co najmniej opinii geotechnicznej. I tutaj pojawia się zadanie dla geologa inżynierskiego czy geotechnika.

Czym zajmuje się geolog inżynierski, a czym geotechnik?

W Polsce istnieją 2 zawody wykonujące rozpoznanie podłoża dla celów budowlanych: geotechnik oraz geolog w specjalizacji „geologia inżynierska”.

Geologia inżynierska zajmuje się rozpoznaniem podłoża, właściwości gruntów i skał oraz określeniem relacji pomiędzy planowaną inwestycją budowlaną, a środowiskiem naturalnym. Zgodnie z Polskim prawem Geolodzy Inżynierscy mogą przygotowywać takie dokumenty, jak:
– Projekty Robót Geologicznych i w ich następstwie Dokumentacje Geologiczno-Inżynierskie,
– Opinie geotechniczne, Raporty z badań czy odbiorów,
– Programy Badań Geotechnicznych i w ich następstwie Dokumentację Badań Podłoża Gruntowego.

Geotechnika zajmuje się podobnym zakresem co geologia inżynierska (ograniczając aspekt relacji pomiędzy planowaną inwestycją budowlaną, a środowiskiem naturalnym), jednak skupia się w szczególności na aspekcie posadowienia obiektów budowlanych, w tym doboru sposobu fundamentowania czy wzmocnienia podłoża do celów budowlanych. W zakresie wykonywanych dokumentów przez geotechnika są:
– Opinie geotechniczne, Raporty z badań czy odbiorów,
– Programy Badań Geotechnicznych i w ich następstwie Dokumentację Badań Podłoża Gruntowego,
– Projekty geotechniczne.

Profil działalności firmy

Zakres prowadzonej działalności opiera się na dostarczeniu podstawowych oraz specjalistycznych usług w zakresie rozpoznania podłoża. Podstawową rolą w tym przypadku jest wykonanie badań otworowych, takich jak otwór badawczy czy sondowanie geotechniczne. Na ich podstawie można rozpoznać zarówno zmienność warstw gruntów, ich właściwości mechaniczne, a także rozpoznać poziom występowania wód gruntowych i określić ich charakter. Można również pobrać materiał na potrzeby wykonania podstawowych badań laboratoryjnych. Na podstawie takiego zakresu można wykonać Opinię geotechniczną.

Specjalistyczny zakres rozpoznania obejmuje zazwyczaj większą ilość badań otworowych (w tym metody specjalistyczne dobrane do występujących w podłożu gruntów czy skał) oraz szerszy zakres badań laboratoryjnych, w tym wytrzymałościowe badania gruntu. Na ich podstawie rozpoznane podłoża ujmuje się w Dokumentacji badań podłoża gruntowego i/lub Dokumentacji Geologiczno-Inżynierskiej.

Po więcej informacji o przypadkach, w których stosuje się dane podejście zapraszamy do sprawdzenia działów poszczególnych usług (Usługi -> Opinie Geotechniczne / Dokumentacje geologiczne i geotechniczne), lub kontakt.

  1. Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012r. “W sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych”(Dz.U. 2012, poz. 463) ↩︎