Opinia geotechniczna jest podstawowym opracowaniem z zakresu rozpoznania podłoża dla obiektu budowlanego. Stanowi zarówno element pozwolenia na budowę, jak również informacje dla projektanta na temat warunków gruntowo-wodnych.
Opinia geotechniczna zawiera takie informacje jak:
- Informacje na temat napotkanych gruntów i jego rodzaju (grunty piaszczyste/spoiste/nasypy)
- Informacje na temat występowania wody i jej przejawów (głębokość do zwierciadła wody, charakter swobodny/napięty lub sączenia)
- Analiza danych o naturalnych zagrożeniach w obrębie działki, lub o zjawiskach w jej sąsiedztwie, które mogą wpływać na działkę i obiekty na niej wybudowane.
- Zalecenia dla projektanta/architekta co do parametrów napotkanych gruntów – dane do wyliczeń, na podstawie których projektant/architekt może zaprojektować odpowiednią szerokość lub grubość fundamentów.
- Zalecenia co do technologii fundamentu (ława fundamentowa/płyta fundamentowa/palowanie/inne).
- Zalecenia co do wzmocnienia gruntów lub zabezpieczenia inwestycji przed niekorzystnym oddziaływaniem na grunty (informacje o tym czy grunty mogą być wysadzinowe i zabezpieczenia przed tym zjawiskiem; możliwość podtopień, itp.).
- Zalecenia dla projektanta/architekta co do przyjęcia kategorii geotechnicznej obiektu.
Poza wymienionymi elementami Opinia geotechniczna zawiera podstawowe dane dotyczące obiektu budowlanego, który ma powstać oraz informacje o lokalizacji (podział administracyjny, fizykogeograficzny, hydrografia).