Dokumentacje geologiczne i geotechniczne

Celem firmy jest dostarczanie rozwiązań w zakresie rozpoznania podłoża. W przypadku jeżeli na podstawie Opinii geotechnicznej zostaną stwierdzone warunki złożone lub skomplikowane, bądź obiekt zostanie zaliczony do II lub III kat. geotechnicznej, zgodnie z przepisami prawa należy przygotować Dokumentację badań podłoża gruntowego (niezależnie od tego jakie występują warunki gruntowo-wodne proste/złożone/skomplikowane), a w szczególnych przypadkach również Dokumentację Geologiczno-Inżynierską (jeżeli występują warunki gruntowo-wodne złożone lub skomplikowane). Uproszczony schemat podziału przedstawiono na dole strony.

Dokumentacja badań podłoża gruntowego jest rozszerzoną wersją Opinii geotechnicznej. Zakres badań jest poszerzony o badania parametryzujące grunty zarówno „in situ” (w terenie), jak również badania laboratoryjne mające zweryfikować wyniki badań uzyskanych w terenie. Zakres opracowania zwiększony jest również pod względem ilości załączników graficznych, w tym mapowych, przekrojów geotechnicznych czy wyników badań i pomiarów geofizycznych (jeśli taki został ustalony zakres z Inwestorem). Na podstawie wykonanego rozpoznania w tej formie przygotowuje się dodatkowo Projekt geotechniczny, który zawiera szczegółowe wyliczenia, zalecenia co do wykonania posadowienia oraz wzmocnienia podłoża czy zabezpieczenia go przed negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Oba opracowania stanowią element Projektu budowlanego.

W sytuacjach zgodnych ze schematem u dołu strony, w szczególnych przypadkach należy poza Dokumentacją Badań Podłoża Gruntowego (dalej DBPG) wykonać również Dokumentację Geologiczno-Inżynierską. Zakres opracowania przypomina ten wykonywany dla DBPG, jednak to opracowanie skupia się dużo bardziej na uwarunkowaniach środowiskowych terenu – tj. genezy powstania poszczególnych warstw podłoża, możliwych oddziaływaniach zjawisk niekorzystnych z punktu widzenia budowy oraz eksploatacji obiektu budowlanego, a także prognoz co do rozwoju tych zjawisk w czasie oraz ich wpływu na projektowany obiekt. Opracowanie to przygotowuje się na podstawie Projektu Robót Geologicznych, który zawiera pełny zakres planowanych prac badawczych i podlega zatwierdzeniu przez Administrację Geologiczną na drodze decyzji administracyjnej na przeprowadzenie badań, na szczeblu określonym w Prawie geologicznym i górniczym (Starostwo powiatowe -> Geolog powiatowy, Urząd Marszałkowski Województwa -> Geolog wojewódzki, Ministerstwo ds. Środowiska -> Geolog krajowy). Wynikowa Dokumentacja Geologiczno-Inżynierska również podlega zatwierdzeniu na drodze decyzji administracyjnej w organie Administracji Geologicznej zgodnie z powyższym. Ze względu na procesy administracyjne etap przygotowawczy do badań, prowadzenie badań, jak i zatwierdzanie dokumentacji trwają od kilku tygodni do kilku miesięcy (zależnie od rodzaju projektowanego obiektu budowlanego i jego wielkości – im większe przedsięwzięcie tym zakładany potrzebny okres jest dłuższy).

Diagram kategorii geotechnicznej obiektu budowlanego oraz wymogi w kwestii przygotowania opracowań stwierdzających warunki podłoża.
Źródło: "Identyfikacja ryzyka geologicznego w procesie inwestycyjnym.", E. Majer, M. Sokołowska, G. Ryżyński, Materiały konferencyjne, XXVIII Ogólnopolskie Warszaty Projektanta Konstrukcji, T I, str: 305-342, Wisła 2013.